Řešení 2012

Řešení Klatovského motobloudění 2012

POZOR, nebyla určená trasa, jen úkoly, bylo na Vás, kudy pojedete 😉

 

1. Hledané město bylo po dlouhá léta doslova velmocí ve výrobě zápalek. Najděte bývalou továrnu a zjistěte, kam se přestěhovala kancelář odborů.

Zápalky? Jednoznačně Solo Sušice. V hledaném textu stálo: do bývalé Solovácké školky. Odhadoval jsem, že se někdo ve spěchu splete a napíše slovácké školky. Spletl se jen jeden ale díky tomu přišel o první místo.

 

2. Tyto směrové tabule s určením vzdálenosti by se mohly nacházet v obci s hradem, který patřil známému rádci komorníkovi a důvěrníkovi Karla IV. Bušku z ?

Pokud uděláme v mapě pomyslné kružnice kolem udavaných míst protnou se ve Velharticich, pokud tedy nevíme odkud byl rádce Karla IV. Tam zjistíme vše z informační tabule

 

3. Najděte obec pojmenovanou podle současného panovníka Velké Británie. Za restaurací, jejíž majitel se jmenuje podle vývojového stadia hmyzu, u pořadatele zjistěte a splňte úkol.

Panovník Velké Británie? Alžběta takže Alžbětín, restaurace u Larvů a zahrajeme si bowling.

 

4. Jméno tohoto místa zjistíte splněním úkolu č. 7. Navštivte ho a v něm na náměstí dětský domov. Splňte požadovaný úkol. Pozor! Nevozte děti na motorkách! 

Dětský domov Kašperské Hory. Jméno tohoto místa bylo napsané nahoře na černé věži v Klatovech. Úkol v něm vymýšleli sami děti. Účastník závodu si vylosoval dítě a proběhl s ním na zádech slalomovou dráhu na čas. Nápad to nebyl špatný bohužel něčí dítě mělo 20kg, něčí podstatně víc…

 

5. V červnu 1421 při obléhání hradu, jenž hledáme, přišel Jan Žižka o pravé oko. V podhradí navštivte hradní krám u Marušky a nechte si orazítkovat bodovací kartu.

Kde přišel Jan Žižka o oko? No přece na Rabí! Hradní krám je hned u parkoviště tak pro razítko a jedem dál.

 

6. Při příjezdu na místo startu jste určitě jeli okolo velké vodní plochy. Pod hrází jsou umístěny plastové sloupky cca metr vysoké na měření průsaku vody. Najděte sloupek s číslem čtyři a opište do bodovací karty co je na sloupku zezadu napsáno černými písmeny.

Hledáme nápis na sloupku pod přehradou. Přehradu jsme našli, sloupek taky a ejhle. Na sloupku nic není. Co teď? Kdo četl itinerář poctivě dodržel zadání úkolu: opište do karty….. a nechal políčko prázdné. Tenhle chyták prohlédli ať už opravdu nebo náhodou jen tři závodníci. Odpovědi typu nic tam není a podobně byly špatně.

 

7.V nejbližším okresním městě najděte jednu z jeho dominant – Černou věž. Na místě zaparkujte pod dohledem pořadatele a nechte zapsat čas. Pak vyrazte hledat název místa potřebný pro splnění úkolu č. 4. Nachází se v okně ochozu věže směrem na sever. Pak opět zapsat čas. A pozor! V cíli každá posádka předloží alespoň jednu vstupenku! (Všem se tenhle úkol moc líbil 🙂

Černá věž v Klatovech a výstup na čas. Tenhle ůkol vypadal poněkud sadisticky ale naštěstí než posádky dorazily do cíle chuť mě zlynčovat je přešla. Jen trocha poučení pro příště. Nahoru na čas fajn ale na čas i dolů nebyl dobrý nápad. Nebyl čas se pokochat krásným rozhledem….

 

8. Pokud zvolíte správný postup při určování trasy, přijedete do obce, která má v názvu nekalé nakládání s penězi. Přesně 5213 metrů od cedule označující konec obce (ovšem pouze tím správným směrem) je směrovka ke sjezdovce v místě s názvem velmi oblíbené lidské činnosti. Zapište název a popřípadě vyfoťte svou bodovací kartu u této směrovky.

Co se dělá s penězi? No přece čachruje. Takže dojedeme na konec obce, vynulujeme tacho, meříme a hledáme ceduli. A foto na památku. Ovšem jaké fotky asi můžou vzniknout u cedule s nápisem Šukačka…..

 

9. 30. září 1938 byla v nejmenovaném německém městě podepsána smlouva o postoupení části československého pohraničí nazývaného Sudety Německu. Často se označuje jako ………….. zrada. Navštivte stejnojmennou obec. Na návsi na pomníku padlých v první světové válce zjistěte jméno zapsané v levém sloupci třetí shora. Pro jednodušší orientaci. Tři km odtud leží obec pojmenovaná po velkém polském městě 90 km od Ostravy.(jen nemá v názvu dvojité w) A pozor, do Německa ani do Polska opravdu nemusíte.

Tohle místo muselo hned napadnout i největšího záškoláka v dějepisu. Mnichov, co jiného. Jenže podle mapy je Mnichov u Domažlic a další u Strakonic. Ovšem jen u Strakonic jsou Katovice podle další nápovědy. Zbytek je rutina…

 

10. Dne 8. července 1847 se v hledaném městě narodil průkopník české elektrotechniky, významný vědec, badatel a vynálezce nazývaný též český Edison. Jeho nejznámější prací je zdokonalení elektrické obloukové lampy a elektrifikace kolejových vozidel. V Praze v Holešovicích postavil u příležitosti jubilejní zemské výstavy v roce 1891 světelnou fontánu provozovanou dodnes. Najděte jeho rodný dům (dnes muzeum) a zjistěte kdy bylo muzeum otevřeno v současné podobě.

Komupak asi říkali český Edison? Přece Františku Křižíkovi. No a kdo nevěděl zeptal se strejdy gúgla a uháněl do Plánice.